Kategorie obrazkowe
14 faktów o bawełnie, o których być może nie słyszeliście 0
14 faktów o bawełnie, o których być może nie słyszeliście

Bawełna jest włóknem, które od tysięcy lat jest w centrum zainteresowania tej części naszej populacji, która zaczęła w sposób świadomy korzystać z wszystkich dobrodziejstw otaczającego świata – w tym z właściwości niektórych włókien organicznych, które pozwalają się obrabiać tworząc ubrania, elementy użytkowe i dekoracyjne. Przyjrzyjmy się wobec tego nieco bliżej kilku interesującym faktom dotyczącym bawełny.

 1. Bawełna znana jest ludzkości od bardzo dawna

Badania archeologiczne przeprowadzone na stanowiskach w Peru udowodniły, że bawełna wykorzystywana była już około 450 rpne.

 1. Cała roślina znajduje zastosowanie

Oczywiście głównym powodem, dla którego uprawiana jest bawełna są jej włókna, ale nie oznacza to, że pozostałe części rośliny nie są wykorzystywane. Z nasion bawełny produkowana jest pasza dla zwierząt a tłoczony z nich olej jest wartościowym uzupełnieniem ludzkiej diety. Pozostające po zbiorach bawełny łodygi są z kolei przeorywane tworząc z czasem warstwę odżywczej próchnicy dla nowych upraw.

 1. Bawełna jest rośliną sezonową

Nasiona bawełny trafiają do gruntu wczesną wiosną i zbierane są jesienią. Wzrost roślin do czasu otwarcia torebek nasiennych trwa około 5 - 6 miesięcy.

 1. Włókno bawełniane składa się z celulozy, która jest naturalnym polimerem.

Ludzie nie mogą trawić celulozy, ale przeżuwacze mogą je trawić, ponieważ w ich wielokomorowych żołądkach znajdują się bakterie, które rozkładają celulozę na przyswajalne przez zwierzę cukry i inne związki organiczne.

 1. Bawełna odmiany egipskiej, Pima i Sea Island wytwarzają najdłuższe włókna wśród wszystkich odmian uprawianej bawełny.

Średnia długość włókien uzyskiwanych z wymienionych powyżej odmian dochodzi do 1,7 cala (ok. 43,5 mm). Wspomniane odmiany uprawiane są jednak tylko w niektórych rejonach, zwłaszcza o umiarkowanym klimacie i ze specjalnego materiału siewnego. Długość włókien jest o tyle istotna, że można z nich uzyskać delikatniejsze, bardziej miękkie przędze. Oczywiście tego typu przędza byłaby zbyt droga, żeby stosować ją do produkcji sznurków bawełnianych.

 1. Większość uprawianej bawełny to odmiana zwana bawełną górską.

Średnia długość włókien wytwarzanych przez rośliny bawełny górskiej może wynosić nawet 1,3 cala (ok. 33 mm). Takiej długości włókna bardzo dobrze nadaje się do produkcji przędzy, ale są znacznie tańsze niż wspomniane powyżej odmiany długowłókniste.

 sznurek bawełniany 40 kolorów

 1. Aby uzyskać drobniejszą przędzę z dowolnego rodzaju bawełny, krótkie włókna są wyczesywane przed przędzeniem.

Przędzę uzyskaną w ten sposób określa się mianem przędzy bawełnianej czesankowej i w naszej ofercie znajdą Państwo sznurek wyprodukowany z takiej właśnie przędzy. W trakcie obróbki takich włókien, te najkrótsze są usuwane i wykorzystywane do wytwarzania innych produktów – ot chociażby wacików higienicznych.

 1. Przędze są klasyfikowane według numeru.

Wiele osób zastanawia się, o co chodzi z tą całą numeracją przędz. Zasada jest jednak banalna i na potrzeby większości użytkowników wystarczy napisać, że im wyższa liczba przędzy, tym drobniejsza (cieńsza i bardziej miękka) jest przędza.

 1. Bawełna jest uprawiana w wielu krajach na całym świecie.

W Stanach Zjednoczonych bawełna uprawiana jest w 17 stanach południowych, od Wirginii po Kalifornię.

 1. W ciągu ostatnich trzydziestu lat nowoczesne techniki uprawy bawełny, głównie w USA zmniejszyły swój wpływ na środowisko.

Ziemia - Ochrona gleby zwiększyła się poprzez zmniejszenie erozji  gleby o 68%.

Woda wykorzystywana do uprawy bawełny stanowi jedynie około 3% światowego zużycia wody w rolnictwie. W USA 64% bawełny jest uprawiane przez naturalnie opadające opady deszczu, nawadnianie z zastosowaniem deszczówki zmniejsza zużycie wody o 75%.

Bawełna ma neutralny ślad węglowy, co oznacza, że ilość CO2 usuwana przez rośliny bawełny na całym świecie z powietrza jest równoważna zmniejszeniu liczby samochodów na naszych drogach aż o 7 milionów.

W Stanach Zjednoczonych odnotowano 50-procentowy spadek liczby zastosowań pestycydów w ciągu ostatnich 25 lat. Pestycydy są wykorzystywane przez rolników do stabilizowania plonów i wytwarzania obfitych i niedrogich zapasów żywności i błonnika.

Bawełna jest w 100% biodegradowalna i nadaje się do kompostowania. W warunkach aerobowych lub beztlenowych chusteczki wykonane z bawełny ulegną całkowitemu biodegradacji w ciągu 4 tygodni.

 1. Bawełna nie jest chłonna ani też czysto biała

Być może dla wielu z was będzie to zaskoczeniem, zwłaszcza kiedy nawet niewielki deszcz jest w stanie przemoczyć wasze bawełniane do suchej nitki. W warunkach naturalnych włókna bawełniane zostały jednak zabezpieczone przez matkę naturę ochronną powłoką przeciwdeszczową, którą stanowią oleje i woski. Dzięki temu zabezpieczeniu włókna nawet podczas ulewnych deszczy nie gniją na polach. Żeby uczynić włókna bawełniane materiałem chłonnym, należy wspomniane zabezpieczenia usuną. W przeszłości robiono to związkami na bazie chloru, ale obecnie stosowane są znacznie bezpieczniejsze i bezpieczne rozwiązania.

 

 1. Bawełna jest wytrzymalsza, gdy jest wilgotna.

W przeciwieństwie do innych włókien celulozowych, które tracą wytrzymałość w stanie mokrym, przędza bawełna zyskuje na wytrzymałości, co z całą pewnością jest atutem dla producentów chusteczek nawilżanych i tkanin wykorzystywanych w medycynie.

 1. Jednorazowe pieluchy zarówno dla dorosłych, jak i dla niemowląt są białe i chłonne, więc większość ludzi wierzy, że zawierają bawełnę.

Niemal żadna z dostępnych w handlu pieluch (w tym Pampers i Huggies) nie zawiera wcale bawełny. Tkanina, która dotyka skóry w tych produktach, jest wytwarzana z syntetycznych (plastikowych) włókien na bazie ropy naftowej, które nie są biodegradowalne.

 1. Chusteczki jednorazowe są identyczne jak pieluchy.

Są białe i chłonne, więc większość konsumentów myśli, że są zrobione z bawełny, ale znowu większość z nich nie ma w nich bawełny.

 

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu Państwa wiedza dotycząca bawełny będzie nieco większa.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium