Kategorie obrazkowe
Standard 100 OEKO-TEX® - dlaczego tak ważna jest przędza najwyższej jakości? 0
Standard 100 OEKO-TEX® - dlaczego tak ważna jest przędza najwyższej jakości?

Wielokrotnie pisaliśmy na naszym blogu o tym, jak ważna w produkcji jest jakość użytych materiałów. Oczywiście każdy dostawca przędzy jest w stanie powiedzieć, że jego włókna są najlepszej jakości, że spełniają najwyższe standardy etc. Ponieważ jednak zapewnienia i deklaracje to nie wszystko, dlatego na całym świecie funkcjonuje wiele jednostek notyfikujących, które poświadczają wysoką jakość materiałów wykorzystywanych do produkcji tkanin, dzianin, sznurków bawełnianych i całej gamy produktów pasmanteryjnych.

 

Jednym z najbardziej rozpoznawalnym na całym świecie oznaczeniem dotyczącym wyrobów tekstylnych jest standard OEKO-TEX®.

STANDARD 100 firmy OEKO-TEX®  jest rozpoznawalny w zasadzie na całym świecie. Zlokalizowana w Szwajcarii centrala trzyma pieczę nad jednostkami regionalnymi, których siedziby znaleźć można w zasadzie w każdym kraju w Polce taką jednostką jest Instytut Włókiennictwa w Łodzi.

 OEKO-TEX®   jest niezależnym systemem  system testowania i certyfikacji  surowców, półproduktów i gotowych wyrobów tekstylnych na wszystkich poziomach przetwarzania oraz co nie jest bez znaczenia,  także wykorzystanych materiałów pomocniczych, takich jak chociażby smary, oleje i inne materiały stosowane w trakcie eksploatacji maszyn i urządzeń, które mogłyby na przykład doprowadzić do skażenia gotowego produktu. W przypadku standardu OEKO-TEX® nie ma zatem miejsca na półśrodki .

Wśród wyrobów certyfikowanych przez organizację znaleźć można między innymi:

- Przędze: surowe i barwione

- Tkaniny i dzianiny

-  Akcesoria:  guziki, zamki błyskawiczne, nici do szycia, etykiet

-  gotowe artykuły różnego rodzaju: odzież wszystkich typów, bielizna pościelowa, produkty frotte i wiele innych.

 

 

 

OEKO-TEX® - surowe kryteria dla maksymalnego bezpieczeństwa

 

Standard OEKO-TEX® został wprowadzony w 1992 r. Trudno w mojej ocenie odpowiedzieć na pytanie czy powołanie jednostki, która będzie czuwała nie tylko nad jakością wyrobów tekstylnych, ale również nad czystością procesu produkcji ma związek ze Szczytem Ziemi w Rio w tym samym roku oraz opublikowanym zbiorem zaleceń Agenda 21, ale wszystko wskazuje na to, że wspomniane wydarzenie mogło mieć wpływ na ukonstytuowanie się organizacji, chociaż są to tylko moje przypuszczenia.

Od czasu wprowadzenia STANDARD 100 przez OEKO-TEX® nadrzędnym celem organizacji stało się opracowanie kryteriów testowych, wartości granicznych oraz  metod badawczych opartych o wiedzę i założenia naukowej. Na podstawie obszernego i dokładnego katalogu środków, z kilkoma regulowanymi indywidualnymi substancjami, STANDARD 100 firmy OEKO-TEX® uwzględnia ważne regulacje prawne, które określają między innymi, że w produktach certyfikowanych nie mogą znajdować się takie substancje jak:

 

- Barwniki Azowe

Czym są barwniki azowe? Barwniki azowe stanowią największą i najbardziej rozpowszechnioną klasę barwników. Mają pełną paletę barw, choć najczęściej spotykane są kolory jaskrawe i wyraziste, takie jak: oranż czy żółcień. Wykazują one również różnorodne właściwości biologiczne. Medyczne znaczenie tych związków jest powszechnie znane dzięki ich aktywności antybakteryjnej, antygrzybiczej czy skierowanej przeciw wirusowi HIV. Z drugiej strony, niosą one ryzyko dla zdrowia i środowiska ze względu na kancero- i mutagenność. Aktywność biologiczna związków azowych związana jest głównie ze specyficzną drogą ich metabolizmu. In vivo następuje enzymatyczna redukcja wiązania azowego. U ssaków proces ten zachodzi w wątrobie, w bakteriach układu trawiennego [4÷6] oraz w bakteriach skórnych, np. Staphylococcus ureus. Wynikiem reakcji jest redukcja wiązania azowego, co prowadzi do otrzymania odpowiednich amin. Produkty mogą być mniej lub bardziej toksyczne lub kancerogenne niż macierzyste cząsteczki. Zazwyczaj jednak wykazują większą toksyczność; w szczególności dotyczy to pochodnych benzydyny. Przykładowo, barwnik azowy Direct Black 38 jest metabolizowany do mutagennej benzydyny przez mikroflorę ludzkiego układu trawiennego.

 Już w latach 70. XX w. szereg wyników otrzymanych przez niezależne grupy badawcze wykazało wpływ barwników benzydynowych na zwiększenie ryzyka wystąpienia raka pęcherza moczowego oraz innych organów ludzkich (1).

 

- Formaldehyd może  powodować nie tylko typowe reakcje uczuleniowe - wysypkę i swędzenie, ale także być przyczyną chorób nowotworowych. Na formaldehyd w ubraniach wielokrotnie natykali się pracownicy Inspekcji Handlowych w całej Polsce, którzy kontrolowali bazary z odzieżą pochodzącą z niewiadomego źródła. Dlaczego tak niebezpieczna substancja jest wykorzystywana przy produkcji tkanin i dzianin? Formaldehyd sprawia, że ubrania mniej się gną, nie kurczą się, a kolory są trwalsze, dlatego wielu producentów nie przejmuje się ewentualnymi konsekwencjami dla zdrowia potencjalnych użytkowników.

- Pentachlorofenol (PCP) jest związkiem chloroorganiczny stosowanym jako pestycyd i środek dezynfekujący. Po raz pierwszy wyprodukowany w 1930 roku, jest sprzedawany pod wieloma nazwami handlowymi.

Nawet krótkotrwałe narażenie na duże ilości PCP może powodować szkodliwe działanie na wątrobę, nerki, krew, płuca, układ nerwowy, układ odpornościowy i przewód żołądkowo-jelitowy.

Kontakt z PCP (szczególnie w postaci oparów) może podrażniać skórę, oczy i usta. Długotrwałe narażenie na niskie poziomy, takie jak te występujące w miejscu pracy, może spowodować uszkodzenie wątroby, nerek, krwi i układu nerwowego.  W końcu narażenie na PCP jest również związane z działaniami rakotwórczymi, nerek i neurologicznymi. Klasa Toksyczności Agencji Ochrony Środowiska USA klasyfikuje PCP w grupie B2 (prawdopodobnie czynnik rakotwórczy dla ludzi).

- kadm

-  nikiel

Oczywiście scharakteryzowane powyżej związki to ledwie wierzchołek góry lodowej, którą tworzą tekstylia. OEKO-TEX® sprawdza także obecność innych  szkodliwych chemikaliów, nawet jeśli nie zostały one jeszcze prawnie uregulowane.

Standard obejmuje ponadto wymagania Załączników XVII i XIV Europejskiego Rozporządzenia Chemicznego REACh oraz Listy Kandydatów ECHA SVHC w zakresie, w jakim są oceniane przez grupy eksperckie stowarzyszenia OEKO-TEX® za istotne dla tkanin, tekstyliów, odzieży lub akcesoriów. Dyskusje i zmiany, które są uważane za istotne, są brane pod uwagę tak szybko i skutecznie, jak to możliwe, poprzez aktualizacje do standardu STANDARD 100 według wymagań OEKO-TEX®.

Wymagania amerykańskiej ustawy o bezpieczeństwie produktów konsumenckich (CPSIA) w odniesieniu do ołowiu.

Liczne również klasy substancji istotne dla środowiska.

Jak wynika z powyższych informacji, standard OEKO-TEX® jest bardzo ważny, ponieważ uwzględnia nie tylko potrzeby użytkowników tekstyliów, ale również środowiska naturalnego, które przecież  podobnie jak cały świat, tylko pożyczyliśmy od naszych dzieci.

 

sznurek bawelniany 5 mm brudny roz

 

OEKO-TEX®  - testy laboratoryjne i klasy produktów

Testy OEKO-TEX® na zawartość szkodliwych substancji są zasadniczo oparte i uwzględniają przeznaczenie tkanin i materiałów, z których one powstają. Skala badań jest tym bardziej intensywna, im większy jest kontakt produktu ze skórą.

W związku z powyższym rozróżnia się cztery klasy produktów wg OEKO-TEX®  :

Klasa I:

Artykuły dla niemowląt i małych dzieci do 3 lat (bielizna, pajacyki, odzież, bielizna pościelowa, produkty frotte itp.)

Klasa II:

Artykuły noszone blisko skóry (bielizna, bielizna pościelowa, t-shirty, skarpetki itp.)

Klasa III:

Artykuły używane z dala od skóry (kurtki, płaszcze itp.)

Klasa IV:

Materiały wykończeniowe i wykończeniowe (zasłony, obrusy, pokrowce tapicerskie itp.)

 

Jakie są wymagania dotyczące certyfkacji?

 

Warunkiem certyfikacji produktów zgodnie z OEKO-TEX® Standard 100 jest to, że wszystkie części artykułu spełniają wymagane kryteria. Dodatkowe warunki wstępne to istnienie i zastosowanie operacyjnych środków zapewnienia jakości, a także prawnie wiążące podpisywanie przedsiębiorstw i deklaracje zgodności składane przez wnioskodawcę.

 

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł przybliżył Państwu znaczenie certyfikacji. W załączniku do niniejszego posta certyfikat na przędzę, która spełnia wymagania OEKO-TEX® Standard 100.

 

 Dywan ze sznurka 5 mm

 Dywan ze sznurka 5 mm wykonany metodą szydełkowania 

Użyte kolory: szary, różowy, miętowy

 

  1. Ewelina Węglarz-Tomczak, Łukasz Górecki : Barwniki azowe – aktywność biologiczna i strategie syntezy. CHEMIK 2012, 66, 12, 1298-1307.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium