Kategorie obrazkowe
Koszyczki wielkanocne ze sznurka bawełnianego 0
Koszyczki wielkanocne ze sznurka bawełnianego

"Naobchodziwszy po kościołach obrzędowe groby w piątek i sobotę, gotowano się do uroczystej procesji niedzielnej, do święcenia bab i kołaczów, szołdr i jaj, aby spożywszy razem jajko powetować na mięsie uprzykrzony post. Pstre pisanki z tłuczeniem jaj o wygraną bawiły dzieci, barenek pieczony młodzież wiejska i miejska śpiewając pieśni wielkanocne obchodziła domy po dyngusie zbierając datki ..."(1)

W zasadzie wydaje się nam, że Nasze tradycje są najpiękniejsze, naj…barwniejsze, wyjątkowe i w zasadzie samo naj…i w istocie trudno się z tym niezgodzie, ale tylko z jednego powodu – otóż w niewielu europejskich krajach tradycja jest aż tak silnie podtrzymywana i przekazywana między pokoleniami. Niestety – tu dołożymy nieco dziegciu do tej ogromnej beczki słodyczy – często tradycja przesłania to, co najważniejsze i to nie tylko przy okazji świąt Wielkiej Nocy, ale także Bożego Narodzenia, Wszystkich Świętych i wielu innych świąt, które celebrujemy między Odrą a Bugiem.

 

Skoro jednak już weszliśmy w sferę tradycji, która nierozerwalnie łączy się z religijnością – i nawet największy sceptyk czy nawet ateista nie jest w stanie temu zaprzeczyć, to osiągamy także w tym miejscu pewien kompromis między religią i sztuką, co zdaje się być rzadkością, a jednak można!

 

koszyczek wielkanocny

 

Zdaje się, że najlepszym przejawem tego kompromisu są wszelkie ozdoby i akcesoria, które przy okazji wszystkich w zasadzie świąt podkreślają wyjątkowość owego dnia. Wielkanocne koszyczki, ręcznie malowane bombki czy ozdoby choinkowe wykonane na szydełku to tylko najprostsze i najbardziej oczywiste przykłady. Dlatego chcielibyśmy Was zachęcić do obejrzenia w naszym sklepie kilku sznurkowych propozycji, które powstały przy okazji zbliżających się świąt. Autorami tych produktów są zaprzyjaźnieni z nami twórcy rękodzieła z regionu łowickiego, ale jeśli chcielibyście nawiązać z nami współpracę, jako twórcy, to zapraszamy oczywiście do kontaktu.

 

 

1. — Aleksander Brückner. Encyklopedia staropolska (t.1-2, 1937-1939; reprint: 1990); wybór ilustracji Karol Estreicher jr, str. 670, święta)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium