Jaka jest różnica między bawełną a poliestrem? 0
Jaka jest różnica między bawełną a poliestrem?

Wśród często pojawiających się pytań dotyczących produkowanych przez nas sznurków bawełnianych na pierwszy plan wysuwa się najczęściej to zawarte w tytule niniejszego wpisu. Czym jest bawełna większość pytających wie, ale w którym miejscu sznurkowej układanki znajduje się poliester?

Dla większości użytkowników jest oczywiste, że bawełna to włókno naturalne a poliester syntetyczne. Jednakże między tymi włóknami są także inne, istotne ze względu na właściwości użytkowe, różnice. W niniejszym wpisie spróbujemy nieco przybliżyć te dwa rodzaje włókien wykorzystywanych w produkcji sznurków bawełnianych, ale także innej, drobnej pasmanterii.

Bawełna – uprawa i właściwości

Bawełna jako włókno naturalne pozyskiwane jest z roślin, które sadzone w gruncie przez około 6 miesięcy wegetacji uzyskują postać kwalifikującą do rozpoczęcia bawełnianych żniw. Włókna bawełny składają się z polimeru – celulozy. Jeszcze zanim włókna zostaną poddane jakiejkolwiek obróbce mechanicznej czy chemicznej, można zaobserwować biegnący przez całą długość włókna otwór, zwany światłem włókna. Gdy torebka bawełniana otwiera się, a włókno zaczyna wysychać, wówczas jego światło zapada się. W efekcie dochodzi do skręcania włókien. Natura zabezpiecza włókna w najlepszy z możliwych sposobów – woskami, co sprawia, że włókna bawełniane są w warunkach naturalnych hydrofobowe. Dlaczego więc bawełna jest znana ze swojej chłonności? W trakcie obróbki włókien bawełnianych ochronna warstwa zostaje usunięta, dlatego właśnie bawełna, którą większość z nas kojarzy z odzieży, sznurków i innych elementów dzianych charakteryzuje się tak dobrą chłonnością wody.

Bawełna jak materiał dziewiarski jest wygodna i oddychająca, co zresztą należy jej przypisać in plus. Zastosowana do produkcji odzieży i bielizny dobrze odprowadza pot z dala od ciała dając poczucie suchości.  Bawełna jest łatwopalna i bez większego trudu ulegnie spaleniu, ale może być poddana dodatkowej obróbce, co może uczynić ją trudnopalną. Podczas gdy wytrzymałość (wytrzymałość) bawełny wynosi 3.0-5.0 gramów / den, gdy jest sucha, bawełna ma bardzo wyjątkową właściwość, ponieważ jej wytrzymałość wzrasta, gdy jest wilgotna, do 3,3-6,0 gramów / den. Wśród włókien wytrzymałość bawełny określa się jako umiarkowaną do ponadprzeciętnej. Bawełna ma również rozkład długości, co oznacza obecność włókien różnej długości. Wartość użyta do klasyfikacji długości bawełny jest średnią wartości długości włókien. Bawełna odzyskuje naturalną wilgotność na poziomie 8,5% w standardowych warunkach temperatury i wilgotności. Bawełna jest włóknem zrównoważonym i biodegradowalnym.

 

Jak powstaje poliester i jaka jest różnica między poliestrem a bawełną?

Polietylen ma postać  peletu lub chipsów, które są syntetyzowane z produktów na bazie pochodnych ropy naftowej. Jako przędza poliester jest termoplastyczny, co oznacza, że można go stopić i zreformować. Aby uzyskać włókna granulki polietylenu są topione, a stopiony polimer przepuszczany jest przez dysze przędzalnicze. Po stronie wylotowej dysz przędzalniczych ciągłe włókna zestalają się. Rozmiar i kształt otworu określa kształt i średnicę włókien. Włókna są stałym polimerem; w włóknach nie ma pustych przestrzeni. Te ciągłe włókna - zwane "holowniczymi" - mogą być cięte na dowolną długość (bez rozkładu długości, wszystkie włókna mają tę samą długość), aby wytworzyć włókna staplowe do zastosowania w tekstyliach i włókninach, lub mogą być pozostawione jako ciągłe pojedyncze włókno, które przypomina żyłkę wędkarską.

 

przykład połączenia dwóch materiałów: bawełniany sznurek z rdzeniem poliestrowym

 

Właściwości poliestru

Jako włókno będące produktem estryfikowanym z pochodnych ropy naftowej, poliester jest wodoodporny, a zatem nie jest chłonny. Odzysk wilgoci wynosi tylko 0,4% w standardowych warunkach temperatury i wilgotności. Z tego powodu tkaniny poliestrowe nie pochłaniają potu i mogą sprawiać wrażenie wilgotnego, ciepłego i lepkiego w przypadku zastosowania rdzenia poliestrowego w sznurkach bawełnianych należy tę właściwość przypisać jednak za zaletę, ponieważ w rdzeniu nie dochodzi do powstawania skroplin, wilgoć nie jest pochłaniana a sznurek czy produkt wykonany ze sznurka bawełnianego stosunkowo szybko wysycha.

 Włókna poliestrowe zwykle mają niski poziom przesiąkania, a ich wytrzymałość może być bardzo różna, ponieważ można je kontrolować na podstawie tego, jak dużo rozciągania występuje podczas produkcji. Wartość ta może wynosić od 2,5 grama / den do 9,5 grama / den. Ponieważ przędza poliestrowa jest produkowana z pochodnych ropy naftowej, dlatego zwykło się przyjmować, żę poliester nie jest produktem zrównoważonym i nie ulega biodegradacji.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zastosowanie rdzenia poliestrowego w sznurkach bawełnianych nie jest przypadkowe i nie chodzi wyłącznie o uzyskanie efektu wypełnienia. Połączenie tych dwóch materiałów pozwala uzyskać produkt o pożądanych właściwościach użytkowych, których nie można by było uzyskać stosując wyłącznie jeden rodzaj materiału.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium