Sznurek bawełniany 5 mm - 100 m Czekoladowy

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 10 dni
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 15,90 zł 15.90
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Wśród produkowanych przez nas sznurków bawełnianych znaleźć mogą Państwo wyjątkowo smakowite barwy. Bez wątpienia zalicza się do nich kolor czekoladowy.

 

Poszukując odpowiedzi na pytanie: kiedy „czekolada” stała się słowem opisującym kolor i w zasadzie jaki to jest kolor należałoby wniknąć w kulturową historię czekolady w ogóle.

W Ameryce Środkowej, która jest ojczyzna czekolady, napoje i żywność bogate w kakao są częścią życia tamtejszych społeczeńst od tysięcy lat, ale określenie „czekolada”, „czekoladowe” jest tak naprawdę znacznie młodsze. Autohtoni znali natomiast inne słowo: Nahua, które wywodzi się bezpośrednio z języka, którym posługiwali się Aztekowie. W pismach przedkolumbijskich słowa: Nahua i kakao wskazują substancje, a nie kolory.

Pojawienie się Krzysztofa Kolumba a w konsekwencji kolonistów w XVI wieku sprawiło, że spożywany przez mieszkańców Gwatemalii napój przyrządzany z owoców kakaowca stał się niezwykle popularny wśród nowych mieszkańców.

Kiedy jednak słowo „czekolada” wkroczyło do palety barw opisując jeden z kolorów?

Ponieważ przywożona na stary kontynent czekolada miała nie tylko różną formę, ale również kolor, dlatego opisywanie czegokolwiek tym kolorem mogłoby być kłopotliwe. Zresztą w naszej ocenie odróżnienie koloru czekoladowego sznurka bawełnianego i zbliżonego brązowego wymaga naprawdę wprawnego oka. Pierwsze wzmnianki o zastosowaniu „czekolady” jako koloru pojawiają się dopiero na początku XVII wieku i łączy się to bezpośrednio z tym, że Europejczycy znają już od pwenego czasu czekoladę jako napój. To nowe użycie słowa wskazuje na wystarczająco szeroką znajomość tej substancji, ponieważ, jak można przypuszczać, tylko w tej sytuacji opisywanie czegokolwiek mianem „czekoladowego” miało sens.

Jednym z pierwszych znanyh zastosowań „czekolady” jako barwy można znaleźć w publikacji Williama Salmona „Palladio Londinensis” (1734), gdzie określenie to pojawia się dla scharakteryzowania koloru farny domu.  Kolejną publikacją wzmiankującą kolor czekoladowy jest przewodnik Werner’a napisany w 1692 roku w języku niderlandzkim. W tym niezwykłym przewodniku po świecie kolorów możemy znaleźć pod numerem 103 kolor czekoladowy (ryc.1). W produkcji historycznych tkanin i ubrań w kolekcji Colonial Williamsburg Foundation, brązy są popularne od około 1740-1760. Spośród wszystkich tych brązów, który z nich był "czekoladowy", brązowy – trudno dziś odgadnąć.

 

czekoladowy kolor sznurka

Ryc. 1. Próbki kolorów brązów, str. 74, w nomenklaturze kolorów Wernera: z dodatkami, ułożonymi w taki sposób, aby były bardzo użyteczne dla sztuki i nauk ścisłych, w szczególności zoologii, botaniki, chemii, mineralogii i chorobliwej anatomii: załączone do których są przykłady wybrane z dobrze znanych obiektów w królestwa zwierząt, roślin i minerałów (1821), Werner, Abraham Gottlob; Syme, Patrick, redaktor; James Ballantyne and Co., drukarka, Edynburg: Wydrukowano dla Williama Blackwooda, Edynburga i T. Cadella, Strand, Londyn

 

W XVII i XVIII wieku czekolada była spożywana jako spieniony napój raczej jak dzisiejsze latte, ale była również spożywana jako pasta i sprzedawana w tabletkach i batonach. Jaśniejsze brązy najbardziej pasują do pianki z bitej czekolady, podczas gdy ciemniejsze brązowe najlepiej pasują do płynu z napoju, a nawet czekolady.

Jedną z najlepszych wskazówek dotyczących odcienia czekolady można znaleźć w pochodzącej z 1821 roku kolejnej edycji nomenklatury kolorów Wernera (Ryc. 2), która zawiera zarówno opis koloru, jak i jego próbkę. Jako ciekawostkę warto w tym miejscu wskazać fakt, że kolor czekoladowy opisują czerwienie, a nie brąz (Ryc.3). Brązy opisywane są innymi określeniami korespondującymi do innych produktów, takich jak goździki, kasztany czy brokuły. Można wobec tego przypuszczać, że opisywanie przedmiotów przez „czekoladowe okulary” jest mocno zakorzenione w osobistym doświadczeniu opisującego.

 

sznurek bawełniany czekoladowy 5 mm

Ryc. 2., Karta 65, Zbiór kolorów do malowania na wodzie, rękopis z 1692 r.,

 

 

Mamy nadzieję, że produkowany przez nas sznurek bawełniany w kolorze czekoladowym stanie się dla Państwa powodem do tworzenia nie tylko efektownych, ale nade wszystko smakowitych elementów wystroju wnętrz.

 

Czekoladowy - jaki to kolor?

Ryc. 3. Opis koloru "Czekoladowej czerwieni", s. 71 w nomenklaturze kolorów Wernera.

 

Do produkcji sznurka stosujemy wyłącznie wysokiej jakości przędzę, która posiada certyfikat potwierdzający jej najwyższą jakość.

 

Co oznacza posiadanie takiego atestu?

Tekstylia, w tym przędza, z certyfikatem nie może mieć w swoim składzie:

- zabronionych barwników azowych*

- barwników rakotwórczych i wywołujących alergię

- formaldehydu*

- pestycydów

- chlorowanych fenoli

- chlorowanych benzenów oraz toluenów

- ekstrahowalnych metali ciężkich

Poza powyższymi substancjami chemicznymi sprawdzane są także poniższe parametry:

- odporność wybarwień

- wartość pH

- ftalany*

- związki cynoorganiczne (TBT, TPhT, DBT)

- emisja związków lotnych

- zapach

* W Europie te parametry produktów włókienniczych są prawnie kontrolowane

 

Warto wspomnieć o tym, że aby otrzymać wspomniany certyfikat należy spełnić WSZYSTKIE kryteria. Nie ma w tym przypadku półśrodków, co daje nam – konsumentom – gwarancję stałej jakości.

 

Sznurek bawełniany:

- kolor: Czekoladowy 017

- waga: ok. 520 gr

- długość nawoju: 100 mb

- sposób konfekcjonowania: kartonowa cewka

 

Dlaczego warto wybrać oferowany przez nas sznurek?

 

Oczywiście nie tylko jakość oferowanego sznurka, ani posiadanie przez użytą do produkcji przędze atestów nie świadczy jeszcze o wyjątkowości naszego wyrobu. Natomiast możemy się pochwalić, tym że prawdopodobnie jako jedyni w Polsce, konfekcjonujemy nasz wyrób na papierowych cewkach wytworzonych z recyklingu.

 

Co zmienia zastosowanie cewki w przypadku sznurka?

 

Naszym zdaniem bardzo wiele – przede wszystkim unikacie żmudnego nawijania kłębków, a więc zyskujecie troszkę czasu. Sznurek nawinięty krzyżowo, więc odwija się bez żadnego trudu nawet jeśli postanowicie pracować na naprawdę dużych prędkościach. Sznurek nawinięty na cewkę znacznie łatwiej przechowywać, ponieważ na pewno się nie poplącze.

UWAGA:

Zdjęcia w naszej galerii nie są retuszowane ani poprawiane, ponieważ nie chcemy fałszować faktycznych kolorów.

 

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl