Kategorie obrazkowe
Sznurek bawełniany w pracach rękodzielniczych 0
Sznurek bawełniany w pracach rękodzielniczych

Poza wszechobecną digitalizacją i industrializacją każdego niemal obszaru ludzkiego życia wiek XXI przyniósł na szczęście także szereg „odkryć” o charakterze retrospektywnym. Do łask wracają płyty winylowe, modna jest także naturalna uprawa roślin i hodowla zwierząt, a także rękodzieło, które w ostatnich latach kwitnie i rozwija się w niemal wszystkich gałęziach ludzkiej aktywności  - nas szczególnie zajmuje rękodzieło, które koncentruje się na wytwarzaniu metodami szydełkowania oraz na trudach dodatków do garderoby oraz elementów wystroju wnętrz, ponieważ z takim przeznaczeniem wytwarzamy nasze sznurki.

 

Gdy sięgam pamięcią do czasów mojego dzieciństwa mam przed oczami niezwykły obraz, który dziś prawdopodobnie utrwaliłbym na zdjęciu – kiedyś była to codzienność, w której nie widział niczego nadzwyczajnego. Proszę sobie wyobrazić czerwcowe popołudnie, ciepłe popołudnie. Dzieci biegają po podwórku, kury rozgrzebują pazurami ziemię, pies ujada na łańcuchu. W tym samym czasie przy jednym stole siedzą: matka, jej dwie córki, i dwie córki tych córek – rozmawiają o codziennych sprawach a jednocześnie ich dłonie, jakby odłączone od rzeczywistości i prowadzonego dialogu, wyczyniają cuda. Serwety, laufry, obrusy… to była codzienna praca, to była sztuka. Być może taki stan trwałby po dziś dzień i nie wymagałby odtwarzania, ale pojawiły się „kryzysy”. Przede wszystkim nie można się już było utrzymać z produkcji rękodzielniczej, przędza była coraz droższa a popyt coraz mniejszy. W połowie lat 90. Serwetek nie opłacało się już robić, jakby zamknął się rozdział pewnej księgi.

Na szczęście dziś szydełkowanie odradza się, pojawiają się nowe materiały szydełkarskie i nowe, otwarte umysły skłonne „zainwestować” w swoje umiejętności. Ponieważ w sferze naszego zainteresowania jest przede wszystkim sznurek dlatego o tym właśnie tworzywie napiszemy kilka słów – zwłaszcza, ze poza bawełną wdrożyliśmy do naszego programu produkcyjnego także len, ale o tym napiszemy w kolejnym wpisie.

Dziś zaprezentujemy Wam torbę wykonaną ze sznurka bawełnianego o średnicy 5 mm z naszej produkcji. Torba została wykonana przez jedną z zaprzyjaźnionych twórczyń, która rękodziełem zajmuje się od około 30 lat, dlatego od razu widać, że wykonana przez nią torba cechuje się wysoką starannością wykonania i dbałością o najmniejszy szczegół.

torba ze sznurka

 

Prezentowana torba została wykonana ze sznurka o średnicy 5 mm w kolorze jasnym szarym, który znajdziecie w naszej ofercie. Do wykonania torby o wymiarach 43 cm x 30 cm wykorzystano ok. 200 m sznurka bawełnianego. Torba wykonana półsłupkami. Warto zwrócić uwagę na to, że dla twórczyni, a także dla nas ważne było zastosowanie akcentów podkreślających rękodzielniczy charakter torby oraz swoiste korzenie twórcy – dlatego do wykończenia zastosowana została idealnie pasująca do szarego błękitna podszewka z motywami łowickimi.

 

torba ze sznurka bawełnianego folk

Warto także zwrócić uwagę na detale – sznurkowy chwost, ozdobne kółeczka przy uszach torby. Mamy nadzieję, że  dla wielu z Was takie zestawienie tradycji i nowoczesności stanie się inspirujące.  

 

sznurkowa torba

 

 

torba ze sznurka 5 mm chwosty

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium